Ismerje meg a házassági vagyonjogi szerződés előnyeit és hogyan védje vagyonát egy szakértői útmutatás segítségével!
Házassági vagyonjogi szerződés
A házassági vagyonjogi szerződés egyre inkább elterjedt jogi eszköz a házasulandók és a házastársak körében, amely segít tisztázni és rendezni a felek vagyoni viszonyait. Bár sokan a bizalmatlanság jeleként értékelik, valójában ésszerű döntés lehet vagyonuk védelmében, különösen akkor, ha jelentős anyagi különbségek vannak közöttük vagy kockázatos vállalkozói tevékenységet folytatnak.
Mikor érdemes házassági vagyonjogi szerződést kötni?
Házassági vagyonjogi szerződést különösen érdemes kötni, ha a házastársak vagyoni helyzete jelentősen eltér. Emellett, ha az egyik fél olyan vállalkozási tevékenységet folytat, amely kockázatokat rejt magában, a szerződés megkötésével meg lehet óvni a másik felet az esetleges tartozásoktól. Továbbá, ha valamelyik házastárs örökölt vagy ajándékba kapott jelentős vagyoni elemekkel rendelkezik, érdemes ezeket különvagyonnak nyilvánítani a szerződésben.
A házassági vagyonjogi szerződés formai követelményei
A házassági vagyonjogi szerződés csak akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalják. Egyszerű magánokiratba foglalt szerződés nem érvényes. A megkötéskor a feleknek közösen meg kell határozniuk a vagyonjogi rendszert, amelyet alkalmazni kívánnak, és ezt írásban rögzíteniük kell.
Házassági vagyonjogi szerződés fajtái
Két fő típusú házassági vagyonjogi szerződés létezik: a közszerzeményi rendszer és a vagyonelkülönítési rendszer. A közszerzeményi rendszerben a házastársak önálló vagyonszerzőként tevékenykednek, azonban az életközösség megszűnésekor a keletkezett vagyonszaporulatot megosztják. Különvagyonnak minősül az a vagyon, amely már a házasság előtt is megvolt, öröklés vagy ajándékozás útján szerzett, illetve személyes sérelemért kapott juttatás.
A vagyonelkülönítési rendszer esetén a házastársak teljes autonómiája érvényesül, és nincs közös vagyon. Azonban a közös háztartás fenntartásának költségeit és a közös gyermekek megélhetési költségeit közösen kell viselniük.
Nyilvántartásba vétel
A házassági vagyonjogi szerződés hatályosságához szükséges, hogy azt bejegyezzék a házassági vagyonjogi szerződések országos nyilvántartásába. Ennek hiányában a szerződés csak a felek között hatályos, harmadik személyekkel szemben nem érvényesíthető, kivéve, ha a harmadik fél a szerződésről tudott vagy tudnia kellett.
Haláleseti rendelkezések
A házassági vagyonjogi szerződésben a házastársak rendelkezhetnek ismétlődő vagy különböző időszakokra vonatkozóan, akár haláluk esetére is. A közös végrendelet szabályait kell alkalmazni, ha a házasfelek a közös vagyonukról haláluk esetére is rendelkeznek.
Felvilágosítás és betekintés
Bárkinek joga van a házassági vagyonjogi szerződéssel kapcsolatos felvilágosítást kérni, feltéve, hogy valószínűsíti jogi érdekét. A nyilvántartásba való betekintéshez közjegyzőnél kell kérvényt benyújtani, azonban a szerződés tartalmának megismeréséhez valamelyik szerződő fél írásbeli felhatalmazása szükséges.
Haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan eladása
A haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan eladása egy összetett jogi kérdés, amely számos tényezőtől függhet. Az ingatlanpiacon egyre többen találkoznak ezzel a problémával, amely komoly jogi és pénzügyi kérdéseket vet fel mind a tulajdonos, mind a haszonélvező számára. Az alábbi cikkben részletesen bemutatjuk a haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan eladásának legfontosabb vonatkozásait.
Mit jelent a haszonélvezeti jog?
A haszonélvezeti jog olyan vagyoni értékű jog, amely lehetővé teszi a haszonélvező számára, hogy birtokolja, használja és hasznosítsa az ingatlant, illetve szedje annak hasznait, anélkül, hogy tulajdonosa lenne az ingatlannak. Ez a jog lehet ingyenes, és szerződéssel vagy jogszabály alapján keletkezhet. Például a túlélő házastárs esetében az örökhagyóval közösen lakott lakásra fennálló haszonélvezeti jog ilyen jogszabályi alapú jogot jelent.
Az ingatlan eladásával kapcsolatos jogi helyzetek
Haszonélvező beleegyezésével
Amennyiben a haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan eladása során a haszonélvező lemond a jogáról, az ingatlan tehermentessé válik, és az új tulajdonos a haszonélvezeti jog fennállása nélkül szerezheti meg azt. Ebben az esetben az illeték törvény szabályozza a haszonélvezeti jog értékének meghatározását, amely bevétel a haszonélvezőt illeti meg. A gyakorlatban sokszor előfordul, hogy a haszonélvezetről lemondó szülők vagy nagyszülők közvetlenül a leszármazóik javára történő fizetést kérik, vagy a megfizetett vételárba ezt az összeget betudják.
Haszonélvező beleegyezése nélkül
A haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan eladása a haszonélvező beleegyezése nélkül is megtörténhet, ebben az esetben az ingatlan nem lesz tehermentes. Az ilyen ingatlan vásárlására általában befektetők mutatnak érdeklődést, akik hosszú távon gondolkodnak és a haszonélvező halála után tervezik hasznosítani az ingatlant. Fontos megjegyezni, hogy a haszonélvezeti jog személyhez kötött és nem átruházható, így az új tulajdonosnak el kell fogadnia a haszonélvező jogait és kötelezettségeit.
Tulajdonos és haszonélvező jogai és kötelezettségei
A tulajdonos és a haszonélvező jogai és kötelezettségei jogilag pontosan meghatározottak. A tulajdonos ellenőrizheti a haszonélvező jogainak gyakorlását, meggyőződhet arról, hogy az ingatlant rendeltetésszerűén használja és nem okoz kárt benne. Ha a haszonélvező nem megfelelően használja az ingatlant, a tulajdonos megfelelő biztosítékot követelhet, és végső esetben a bíróságon kezdeményezheti a haszonélvezeti jog felfüggesztését.
A haszonélvező viseli az ingatlan használatával kapcsolatos terheket, és jogosult a birtoklás, használat és a hasznok szedésére. Azonban, mivel nem tulajdonos, nem adhatja el az ingatlant, de meghatározott feltételek mellett bérbe adhatja azt.
Hogyan szűnik meg a haszonélvezeti jog?
A haszonélvezeti jog megszűnhet többek között a haszonélvező halálával, a meghatározott idő elteltével (ha határozott időre alapították), vagy ha a haszonélvező maga mond le a jogáról. Jogi személyek esetében a haszonélvezeti jog legfeljebb 50 évig tarthat.